Username:
Password:
Register Forgot?

Şükriye Tutkun - Gücüm Yetene Kadar

...
6655 views | Category: Music | Added by nihavend on 2012/02/09
Tag: şükriye tutkun, şarkı sözleri, türkü sözleri, türküler, halk müziği, biyografi

Eser: Gücüm Yetene Kadar
Sanatçı: Şükriye Tutkun
ŞÜKRİYE TUTKUN - GÜCÜM YETENE KADAR (SÖZLER)

ahh gunes buradada var taki batana kadar
yıldızlar yine parlar şafak atana kadar

bilsen şimdi nerdeyim çılgın gecelerdeyim
uzun bir seferdeyim gücüm yetene kadar
gonca güllerim vardı burcu burcu kokardı
rengi soldu sarardı sevip tutana kadar

ahh bir yağmurki dinmiyor
fener söndü yanmıyor
yüreğim dayanmıyor hasret bitene kadar

-------

ŞÜKRİYE TUTKUN (Biyografi)

19 Eylül'de Kocaeli’nde doğdu. Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Opera Şan bölümünde okuyan Tutkun, Ahder Destan, Şebnem Başar, Atifet Usmanbaş, Madam Köpe, Zehra Belevi ile şan çalıştı.

Afşar Timuçin’den estetik ve felsefe, Filiz Ali’den Opera Tarihi, Cenan Akın'dan armoni, İlteriş Sun'dan solfej, Yekta Kara'dan sahne dersleri aldı. Etnomüzikolog Tugay Başar ile çocuk yuvalarında müzik öğretmenliği ile ilgili çalışmalar yaptı.

Konservatuarda okuduğu yıllarda değişik zamanlarda TRT Gençlik Korosu, İstanbul Operası Gençlik Korosu, St. Antoine Kilisesi Korosu’nda soprano olarak görev aldı. Öğrenimine devam ettiği süre boyunca çocuk yuvalarında müzik öğretmenliği yaparak, çocuk koroları çalıştırarak, iş yaşamına da devam ediyordu.

Aryaları söylerken duygulanamıyordu. Şan hocasıyla türkü çalışmaya başladığında bu eksikliğin ne olduğunu hissetti. Albüm yapmak gündeme geldiğinde de hiç düşünmeden “Ben türkü söyleyeceğim” dedi. Birçoğunu yakından tanıyıp bağlandığınız türküleri, Ferhat Livaneli’nin çağdaş müzik yaklaşımıyla hem yeniden anımsatmayı hem de küçücük de olsa bir zenginlik katabilmeyi amaçladı.

Muammer Ketencoğlu, Zülfü Livaneli, Fahir Atakoğlu, Atilla Özdemiroğlu, Ali Osman Erbaşı gibi sanatçılarla çalıştı. Televizyon programları sundu, Pilastip Show'da Tansu Çiller karakterini seslendirdi. Birçok çizgi ve dizi filmde, reklam filmlerinde seslendirme yaptı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları'nda sahnelenen Sultan Gelin Müzikali'nde başrol oynayan Tutkun, böylelikle yıllardır hayalini kurduğu "Türkü Müzikali" fikrini hayata geçirdi.

Kaynak: www.sukriyetutkun.com

COMMENTS

10 + 1 =
Suggest Video | Search | Contact | RSS | Twitter | Facebook | ⚾ Switch Theme